Program
DZIEŃ 1
Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 2 godz. przed wylotem samolotu w hali odlotów na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Aktualny rozkład lotów prosimy sprawdzać na: stronie operatora . Wylot do Santiago de Chile przez jeden z europejskich portów lotniczych.
DZIEŃ 2
Przylot do Santiago de Chile. Stolica Chile to miasto pełne kontrastów - drapacze chmur przeplatają się tutaj z kolonialnymi zabytkami. Santiago jest uznawane za jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych całej Ameryki Południowej. Na placu Plaza de Armas zobaczymy piękną katedrę. Na głównym rynku Mercado Central, jednym z najstarszych i największych w Chile, będzie czas na skosztowanie miejscowych specjałów. Następnie udamy się na jedno ze wzgórz. Transfer do hotelu, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg. (Trasa ok. 80 km).
DZIEŃ 3
Po wczesnym śniadaniu (możliwy breakfast box) udamy się nawizytę w siedzibiejednej z winnic, z której słyną okolice Santiago. Będzie okazja do degustacji wina. Następnie przelot do Calamy, skąd wyruszymy w kierunku San Pedro de Atacama.Miasto, położone na wysokości ok. 2440 m n.p.m. jest zieloną oazą na środku pustyni Atakama. Atakama jest uznawana za najbardziej suchy obszar świata, niektóre stacje meteorologiczne jeszcze nigdy nie zanotowały opadów deszczu! Surowy krajobraz pustyni był nie lada wyzwaniem dla uczestników rajdu Dakar, który wiódł przez Atakamę. Przed dojazdem do San Pedro spacer po Valle del Arcoiris Tęczowej Dolinie, nazywanej tak ze względu na niezwykły kolor wzgórz znajdujących się w tym miejscu. Paleta barw od czerwieni, fioletów po biel tworzy bajeczny krajobraz. Kolory te są wynikiem różnego stężenia gliny, soli i minerałów. Przyjazddo hotelu, obiadokolacja, nocleg. (Trasa ok. 270 km).
DZIEŃ 4
Przed świtem (breakfast box na drogę) przejazd na północ do jednej z największych atrakcji pustyni Atacama, gejzerów El Tatio. Są to jedne z najwyżej położonych gejzerów na świecie znajdują się na wysokości ok. 4300 m n.p.m. i zdecydowanie najlepiej prezentują się wczesnym porankiem. Gejzery przypominają miniaturki wulkanów, które zamiast lawą tryskają gorącą wodą, a formy mineralne powstałe po odparowaniu wrzącej wody są niezwykle ciekawe. Następnie wyruszymy w kierunku Cordillera de la Sal, gdzie można podziwiać wspaniałe, naturalne formacje solne o niesamowitych kształtach. Kolejno przejazd do Doliny Księżycowej, która nazwę swą zawdzięcza iście kosmicznemu krajobrazowi: wysuszone jeziora i spękana od braku deszczu ziemia, przypominają Księżyc. Przejazd do urokliwego miasteczka San Pedro. Kolacja i nocleg.
DZIEŃ 5
Po wczesnym śniadaniu (możliwy breakfast box na drogę) przejazd w kierunku granicy z Boliwią i przesiadka na jeepy (
UWAGA: najwyższy punkt, w jakim się znajdziemy w tym dniu położony jest na 4 850 m n.p.m.), na trasie zobaczymy liczne jeziora wysokogórskie zwane po hiszpańsku lagunami z których każda zachwyca innymi kolorami, zatrzymamy się przy m.in. zielonej Laguna Verde i zobaczymy Laguna Blanca. Kolejną z nich jest Laguna Colorada, jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Boliwii. Pigmentacja wód zależy od obecności różnych gatunków alg. To słone i płytkie jezioro swoją popularność zawdzięcza charakterystycznej, intensywnie czerwonej barwie. Dodatkowo na jego tafli możemy zaobserwować liczne, kontrastujące, białe połacie boraksu. Całość tego niezwykłego zjawiska wkomponowana jest w malowniczy, nieskażony, górski krajobraz. Ruta de las Lagunas słynie również z bardzo licznie występujących tu flamingów, skupiających się wokół kolorowych wód. Laguna Colorada zamieszkują głównie różowe flamingi krótkodziobe. Przerwa na lunch. Następnie zobaczymy Árbol de Piedra, niespotykaną formację skalną, wyrzeźbioną przez wiatr, wyglądem przypominającą drzewo o wysokości ok. 7 m. Późnym wieczorem dojedziemy do Uyuni. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg. (Trasa ok. 450 km).
DZIEŃ 6
Po śniadaniu przejazd do największego solniska na świecie, Salar de Uyuni. Niespotykanie płaska (różnica wzniesień to niecałe 41 cm), ogromna pustynia solna o obszarze około 10 000 km2 gwarantuje niesamowite widoki. Pod kilkunastometrową warstwą soli płyną zasolone rzeki. Przejazd w kierunku Cmentarza Lokomotyw. To unikatowe miejsce, w którym rozkwit kolei przypadł na XIX - XX w. Był ściśle związany z odkrytymi w tym czasie bogatymi złożami minerałów oraz transportem ich z kopalni do portów na wybrzeżu Pacyfiku. Teraz znajduje się tu mały dworzec, terminal oraz blisko setka lokomotyw oraz wagonów porzuconych wiele lat temu. Następnie zobaczymy hotel prawie w całości wykonany z bloków soli, głównego surowca w okolicy. Po obiedzie powrót do hotelu w Uyuni, nocleg. (Trasa ok. 300 km).
DZIEŃ 7
Po śniadaniu przelot i zwiedzanie La Paz, największej metropolii Boliwii i jednego z najwyżej położonych miast na świecie (3200 - 4050 m n.p.m.). Zostało wybrane w prestiżowym konkursie na Siedem Cudów Świata w kategorii: miasta. Zobaczymy m.in.: kościół św. Franciszka, katedrę, Gmach Rządu i Kongresu. O dreszcz emocji przyprawi nas wizyta na targu czarownic, gdzie można nabyć przeróżne talizmany i amulety. Obiad. Transfer do hotelu i nocleg. (Trasa ok. 80 km). Wieczorem dla chętnych peña wieczór z barwnym i niepowtarzalnymfolklorem boliwijskim z poczęstunkiem(55 USD).
DZIEŃ 8
Po śniadaniu udamy się do stanowiska archeologicznego Tiahuanaco, położonego na wysokości 3800 m n.p.m. Zobaczymy tu m.in. słynną Bramę Słońca z wizerunkiem Boga Wiracocha i Monolit Ponce’a. Następnie przejedziemy malowniczą drogą wzdłuż Titicaca – najwyżej położonego jeziora żeglownego na Ziemi aż do granicy boliwijsko-peruwiańskiej w Desaguadero. Przejazd do hotelu w Puno, zakwaterowanie, obiadokolacjai nocleg (Trasa ok. 270 km).
DZIEŃ 9
Po śniadaniu proponujemy rejs na pływające wyspy Uros (dodatkowo płatne ok. 65 USD). Wyspy zbudowane z sitowia totora zamieszkują Indianie Aymara, poznamy ich domy, kulturę i zwyczaje. Jest to jedyne w swoim rodzaju i niezapomniane spotkanie, z kolorową, autentyczną, pradawną kulturą ludności jeziora Titicaca. Następnie przejazd autokarem do Cuzco, dawnej stolicy imperium Inków. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 400 km).
DZIEŃ 10
Po śniadaniu zwiedzanie starówki Cuzco, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W programie Plaza de Armas, katedra z pinakoteką gromadzącą arcydzieła kuzkeńskiej szkoły malarskiej oraz dawna świątynia słońca – Coricancha. Po południu dla chętnych za dodatkową opłatą (ok. 110 USD) wycieczka do Pisac w Świętej Dolinie Inków. To wyjątkowe miejsce w historii inkaskiej, charakteryzuje się niezwykle żyzną ziemią i wspaniałymi krajobrazami. Oko w oko staniemy z kondorem w Sanktuarium Zwierząt, przyjrzymy się alpakom, lamom i wikuniom, a także zwiedzimy pozostałości inkaskiego miasta Pisaq, będące świadectwem wspaniałej kultury Inków i równocześnie świetnym przygotowaniem do zdobywania Machu Picchu oraz odwiedzimy słynny targ z pamiątkami w kolonialnym Pisac, gdzie będziemy mogli spróbować pysznej kukurydzy podawanej z serem.
DZIEŃ 11
Wcześnie rano (breakfast box na drogę) dwugodzinny przejazd na stację kolejową do Ollantaytambo, skąd rozpoczniemy wycieczkę do Machu Picchu (pociąg jedzie ok.1,5 godz.), jednego z SIEDMIU CUDÓW ŚWIATA (od 1983 r. wpisane na listę UNESCO). Odkryte dla świata w 1911 r., zagubione miasto Inków to niesamowite, skalne budowle, leżące na setce tarasów. Wielkość i piękno tego miejsca dają wyobrażenie o niezwykle bogatej kulturze inkaskiej. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. (Trasa ok. 380 km).
DZIEŃ 12
Po śniadaniu krótki spacer po Sacsayhuaman – dawnej inkaskiej twierdzy, w której do dziś odbywa się najsłynniejszy peruwiański festiwal Inti Raimi. Dla odważnych możliwość skosztowania świnki morskiej (w cenie). Transfer na lotnisko, przelot do Limy. Przejazd do hotelu, kolacja, nocleg. (Trasa ok. 150 km).
DZIEŃ 13
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, a następnie zwiedzanie kolonialnej dzielnicy: Plaza Mayor z okazałym pałacem, w którym mieści się siedziba rządu, katedra (mauzoleum hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro), klasztor św. Franciszka. Postój przy zabytkowej stacji kolejowej Desamparados, z której rozpoczyna się trasa zaprojektowana w XIX w. przez inżyniera Ernesta Malinowskiego. Następnie zwiedzanie muzeum Larco Herrera, mieszczące się w zabytkowym budynku, przedstawiające dokładny przegląd peruwiańskiej historii prekolumbijskiej, niesamowite zbiory wyrobów ze złota, ceramiki i tekstyliów. Transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski przez jeden z europejskich portów lotniczych (dokładne godziny zbiórki poda na miejscu pilot Rainbow).
DZIEŃ 14
Przylot do Warszawy na lotnisko im. F. Chopina.
Uwagi do programu
- Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- Prosimy o zabranie wygodnego obuwia, odpowiedniego do pieszych wędrówek, jak również cieplej odzieży, gdyż poranki i wieczory na Atacamie i w Uyuni są chłodne (temperatura spada do -15 °C na Gejzerach Tatio, w porze andyjskiej zimy występują duże dzienne wahania temperatur od -2/0°C do 18/20°C).
- Zakazuje się przywożenia do Chile produktów pochodzenia organicznego (żywności) i żywności nieprzetworzonej, również tych otrzymanych na pokładzie samolotu.
- Osoby z chorobami układu oddechowego (np. astma), serca lub wysokim nadciśnieniem powinny skonsultować swój wyjazd z lekarzem.
- Na przelotach wewnętrznych realizowanych w ramach tego programu obowiązuje limit 5 kg bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 25 x 35 x 45 cm, w formie torby lub plecaka oraz 20kg bagażu rejestrowanego. Opłata za walizkę kabinową wynosi ok. 36 USD.
-W przypadku braku lotu lub dostępności miejsc na lot z Uyuni do La Paz przejazd komfortowym autokarem.
Uwaga!
- W celu dokonania odprawy online z wyborem miejsc w samolocie (opcja dostępna od 30 godz. przed wylotem) proszę zgłosić się do agenta biura obsługującego Państwa rezerwację.
- Dane paszportowe (numer paszportu, data wydania oraz data ważności) muszą zostać uzupełnione na rezerwacji maksymalnie na 14 dni przed datą wylotu. Jeżeli sprzedaż ma miejsce później prosimy o niezwłoczne uzupełnienie tych danych.
Ważna informacja dot. realizacji programu:
Ze względu na ochronę Machu Picchu ilość biletów wstępu jest limitowana. Zakup wycieczki w systemie last minute może się wiązać z brakiem potwierdzenia wstępu do MP przed wyjazdem.
"
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem rejsowym z Warszawy do Santiago de Chile oraz z Limy do Warszawy (przez jeden z europejskich portów lotniczych), przeloty wewnętrzne wg programu (w przypadku braku lotu lub dostępności miejsc na lot z Uyuni do La Paz przejazd komfortowym autokarem), opłaty lotniskowe, transfery: lotnisko - hotel - lotnisko, program jw., zakwaterowanie w hotelach jw., wyżywienie według programu (śniadania i obiadokolacje albo lunch/lunch box), opiekę pilota, pakiet ubezpieczeniowy TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz innych wydatków osobistych. Opłata na miejscu to 490 USD/os + ok. 60 USD/os na napiwki dla lokalnych przewodników, kierowców, bagażowych (płatne pilotowi na miejscu) Uwaga! Do zorganizowania podróży i wstępu na Machu Picchu niezbędne jest podanie danych paszportowych w momencie dokonywania rezerwacji wycieczki. W przypadku braku paszportu w dniu zakupu wycieczki sprzedaż na potwierdzenie.
Inne
Poniżej znajdą Państwo listę wskazówek i rzeczy, które należy ze sobą koniecznie zabrać i tych, które polecamy mieć przy sobie:
1. Paszport (zalecane jest zabranie również kserokopii paszportu i posiadanie zdjęcie strony z danymi osobistymi w telefonie).
2. Torba lub mała saszetka, którą można umieścić pod ubraniem (aby zabezpieczyć dokumenty i walutę, zwłaszcza w czasie zwiedzania miast).
3. Ochrona przeciwsłoneczna z wysokim filtrem UV: okulary, krem, pomadka ochronna do ust, czapka lub kapelusz, chusta/szal do ochrony karku
4. Ciepła odzież zimowa: spodnie trekkingowe, polar, kurtka, czapka, rękawiczki i niewielki termos (temperatury na Tatio mogą wynosić -10° C)
5. Buty trekkingowe lub sportowe z antypoślizgową podeszwą.
6. Buty do wody, klapki albo inne obuwie, które można zmoczyć (w okresie styczeń - luty).
7. Lekka kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna.
8. Repelent – środek przeciw komarom i insektom z DEET.
9. Tabletki przeciwbólowe, środki przeciwbiegunkowe, nawilżające krople do oczu i/lub nosa.
10. Linie lotnicze zakazują przewożenia tlenu inhalacyjnego samolotem (są to środki łatwopalne).
Waluty:
Zalecana waluta to USD (EURO też można wymienić), akceptowane są nieuszkodzone banknoty, nie przyjmowane są banknoty 100 USD seria CB B2. We wszystkich krajach obowiązują lokalne waluty (peso lub sol). Płatności USD akceptowane są zazwyczaj w sklepach z pamiątkami (z wyjątkiem Chile). Płatności kartami są akceptowane w Chile i Peru (nie wszędzie).
Gniazdka:
Chile typ L (cienkie bolce), Boliwia i Peru typ C lub A (grube bolce, cienkie też działają). Warto zaopatrzyć się w uniwersalny adapter.